top of page

סיפורים מבית הספר

image.png
image.png
image.png
image.png
image.png

יש לך חיים?


"יש לך חיים?" שאלה אותי בקול צעיר ובוטח עם רמזים של השתאות ותמיהה.
חייכתי, אך לא עניתי.
מה כבר אפשר לענות על שאלה כזו? ועוד כשזה מגיע מילדה בכיתה ו'.
זמן מה אל תוך התהליך הבנתי שהשאלה הזו מסכמת  את כל העניין.

לאורך כל השנה הופיעה שאלת ה"יש לך חיים?" בצורות רבות:
ומה אם אפול?
באמת אין לך טלפון נייד?
למה הם נחים ?
ומה אם ירד גשם ?
אתה בטוח שנצטרך לחלק את זה לשני חלקים? אי אפשר לעשות עם כולם ביחד?
ומתי נלך לישון ?
זה לא יצא גדול מדי? מאיפה נשיג חומרים?
אז איך אתה מתקשר עם העולם?
ומה עם הרוחות החזקות, הרי זה לא מקום אידיאלי?
אפשר יהיה להביא רמקול ולהשמיע מוזיקה ? לא!
ושאנחנו לא כאן? אתה ממשיך לעבוד?
ואיך נכסה את זה?

הכל התחיל מזה ששמתי לב שבני חוזר מבית הספר לא שקט ותשוש.
כמה שיחות עם יערה, מחנכת הכיתה, הבהירו את המצב.
התברר שכיתה ו' השנה היא כיתה גדולה באופן מיוחד, מאופיינת במרקם חברתי מאתגר, רועשת ולא נינוחה. הצפיפות והאינטנסיביות מעוררים מתח, חוסר שקט ואלימות בקרב הילדים.
לשמחתי גיליתי את יערה כאחת מהמורות הנדירות האלו שרואות וחשות את הילדים בכל הרבדים, ועם האיכויות האלו, רצון לפעול ולשנות את המצב, מוכנות לשיתוף פעולה ופתיחות.
יחד גיבשנו תכנית לבניית מחסה מחומרים טבעיים בעבודת כפיים של הילדים, המטרה הייתה שבסוף התהליך כל הילדים ישנו בו ביחד (גם במקרה של גשם).

עם ההכרה שהסכמתי לבנות מחסה בגודל כפול ממה שהתכוונתי, הידיעה שהמקום חשוף לרוחות חזקות, .
עם עצות שקיבלתי מעופר (כן, זה שהקים את שומרי הגן), והפתרונות שעלו לעניין הגודל והרוחות -
יצאנו לדרך.

הרבה ימי עבודה של הילדים במרחב שונה ממה שהם רגילים:
העבודה היא בקבוצות קטנות, ההתקדמות היא איטית.
מתחילים במעגל של שקט והקשבה לסביבה, בונים בכיף ונהנים מזה.
בסוף המפגש מדליקים אש בלי גפרורים, שותים תה ומדברים על מה שהיה היום.
לפני שעוזבים אומרים תודה לרוח ולשמש ולעצים.
הילדים לומדים קשרים וכפיתות, לומדים לטפס על שלבי המחסה ולקשור את הבאים, להתגבר על פחדים, ולהאמין ביכולתם. הם מורידים את הנעליים, הולכים יחפים, אוכלים כשרעבים ונחים כשצריך ולפעמים גם כשסתם אין חשק לעבוד.
הם רואים שהקשרים שהם קשרו וענפים שהם הניחו בונים את המבנה. ושוושינגטוניות הן עלי דקל רחבים איתם אנחנו מכסים את המחסה כדי שהגשם לא יכנס בלי צורך בניילון או אוהל.
הם גם מתחבטים בסוגיה מי עבד יותר ומי נח, לפעמים רבים על זה ולפעמים מקבלים את העמדה שלי שאם כל אחד נהנה ממה שהוא עושה זה לא משנה מה האחר עשה.


 

בתוך העשייה הזו, השאלות והחששות מפנות מקום לקולות אחרים:
"התגברתי על הפחד"
"דקת שקט" (כולם עובדים בדממה)…. ואחרי שהדקה "נגמרה" (וממשיך הלהג הקולני 😊)
"אהבתי לבוא לשם בגלל שהיה לי יותר שקט מבית הספר"
"תודה שלא בנית בזמן שלא היינו שם, ונתת לנו את ההזדמנות לבנות משהו מהתחלה ועד הסוף"
"תודה שלקחת סיכון שלא נצליח"
"למדתי להאמין בעצמי"
"גיליתי שלומדים הרבה גם מחוץ לכיתה"
"זה מרתק להתבונן עליהם מחוץ לכיתה - הם נראים לגמרי אחרת"

בסופו של דבר הכל מוכן, ו 33 ילדים + כמה מבוגרים מתכנסים אחה"צ אחד, ולנים בטיפי בלילה  (או לפחות מנסים בתוך ההמולה הגדולה).

המעגל כמעט הושלם
נשאר רק אירוע סיכום סמלי, שבו אומרים שלום ותודה.
ערב לפני מפגש הסיכום נזכרתי שוב בשאלה ששאלה אותי הילדה כשהבינה שבאמת אין לי נייד, ואני לא "מקושר", ולא רואה את ערוצי הטלוויזיה..

"יש לך חיים?"

במפגש סיפרתי להם על רעיון שמלווה אותי כבר הרבה שנים. את הרעיון קראתי בספר העוסק בבניה טבעית בבוץ (The Hand-Sculpted House by Ianto Evans).
בכל פעם שאני לוקח מחשבון כדי לעשות פעולת חישוב כלשהי אני מונע ממני לפתח את היכולת לחשב מספרים, בכל פעם שאני משתמש ברכב כדי להגיע ממקום למקום אני מונע ממני את היכולת להיות עצמאי וללכת ברגל ללא עזרים, בכל פעם שאני משתמש במסור חשמלי במקום מסור ידני אני מונע מגופי את חכמת המלאכה….  
לאדם יכולות רבות, אולם השימוש בעזרים שונים, שאכן מקלים עלינו את החיים, מנוון חלק מהן (הזכרתי להם את הסרט וול-E).
לכן בכל פעם שאני עושה משהו במינימום עזרים ומכשירים, פעולה שלוקחת יותר זמן ודורשת יותר מאמץ, במקום להתרגז על בזבוז הזמן, אני נהנה מהאפשרות שאני נותן לגוף שלי לחיות בצורה מלאה.
החיים שלי בנויים מדברים שמרגישים אותם:, המגע עם האדמה, שריטת הקוצים, והקשר הישיר עם האנשים שמולי. וכשבערב אני שוטף כלים בבית וכל החתכים הקטנים ביד שורפים קצת מהמים אני יודע שיש לי חיים.
אני מקווה שבבניית המחסה שלנו גם הילדים הרגישו את "החיים האלו", אלו שלנו היו כל-כך נגישים כשהיינו ילדים, ועלולים להילקח מהם עם הקדמה והטכנולוגיה.

תודה ליערה ולעמרי בלוך, מבוגרי שומרי הגן, שהתנדבו לעזור ולתמוך וליווה אותנו בכל התהליך

image.png
image.png

מה עשינו בשבוע המרכז?


ללכת יחפים ביער, לחדד את החושים, להדליק אש בלי גפרורים, לנוע כמו חיה, לישון בגשם במחסה – אז עשיתם "הישרדות"...בהרבה מקרים זה מה שאני שומע כשאני מספר על מה שעשינו ביער. כאשר אני "בהישרדות" הכל מאיים עלי ואני מנסה לשרוד למרות הסכנות: הגשם והרוח מרטיבים ומקפיאים אותי, השמש תגרום להתייבשות, הנמלים יעקצו אותי, חזירי הבר יתקפו, אולי אוכל צמח רעיל ואחלה, אולי אמעד על האבנים או שענף מהעץ ייפול עלי, וחשוב לנעול נעליים גבוהות כי הנחשים יכישו, והעקרבים יעקצו והכי מפחיד זה בחושך עם כל הטורפים.​

 

אבל אנחנו רואים את זה לגמרי אחרת,
הרוח נעימה, והגשם מרענן, השמש מחממת ועוזרת לצמחים לגדול ואז יש לנו מה לאכול, הנמלים מסקרנות – אפשר להסתכל ולעקוב אחריהן שעות, והכי כיף לרוץ יחפים ביער, להרגיש את האדמה והאבנים לקבל מהם דחיפה לצעד הבא, אפשר ללכת בשקט ולהתקרב ממש קרוב לצבי או להקת חזירים ולראות ביופיים, ובחושך הכל רגוע ושקט, וכשרואים פחות זו הזדמנות להשתמש בחושים האחרים, התנים שרים לנו בלילה והציפורים מספרות את כל הרכילות על הבוקר.

 

אפשר לשרוד ביער אבל אפשר גם לחיות בו, להינות, להתמלא מכל הטוב שבו ולזכור לשמור עליו כדי שיהיה כאן גם מחר...


השבוע המרכז הוא שבוע של פעילויות מחוץ למסגרת הלימודים הרגילה, המתבצע בבבית הספר המשותף חוף הכרמל.
מרבית הפעילויות מתרחשות מחוץ לכיתה.
במסגרת שבוע זה קבוצה אחת של נערים ונערות בכיתות ז' עד ט' קיבלנו תכנים ברוח שומרי הגן 

image.png
image.png

השיר הירוק


בסדרה "סיפורי אלווין היוצר" מאת אורסון סקוט קארד (The Tales of Alvin Maker / Orson Scott Card) קראתי על השיר הירוק.


גיבור הסדרה, אלווין, שוהה במחיצת האינדיאנים ולומד להתקרב ליער ולטבע עד שהוא יכול לשמוע כמותם את השיר הירוק שמלווה אותם בכל מקום. מי ששומע את השיר הירוק יכול לרוץ ימים ולילות מבלי להתעייף, לדבר עם בעלי החיים ולחיות בהרמוניה עם האדמה וכל אשר עליה.


האינדיאניים מסבירים לאלווין כי כאשר הם חיים מתוך דאגה ותחושת שייכות לאדמה ולסביבה הם יכולים ללכת בלי להשאיר עקבות ובלי להתאמץ כי האדמה רכה כלפיהם ודוחפת אותם קדימה בכל צעד, העלים וענפים מתגמשים ונותנים להם לעבור ואח"כ חוזרים למקומם וכך לא נטבעות כמעט עקבות והמאמץ הקשור בהליכה מזערי.
לעומת זאת האדמה והצמחייה מתנגדים לאדם הלבן שמגיע ליער על מנת לקחת ולגרום להרס ולכן מפריעים לו ונאבקים בו בכל צעד, כך נשארים סימנים ברורים בכל מקום שהאדם הלבן הולך, הליכתו ביער קשה ומאומצת והוא מועד עקב השיחים שמכשילים אותו.


לפני כמה שנים סיפרתי את הרעיון הזה לקבוצת ילדים שעבדתי איתם ביער, בפגישה הבאה, שני ילדים החליטו להתגנב לשאר הקבוצה, ההתגנבות לקחה כשעה וחצי ובמשך כל הזמן הזה שאר הילדים לא ראו ולא שמעו את המתגנבים בכלל.
בסוף הפעילות המתגנבים סיפרו שבשלב מוקדם החליטו להוריד נעליים ולהמשיך יחפים על מנת לא להרעיש. לאחר זמן מה הרגישו שכל הגוף כואב להם ממאמץ ההתגנבות וההליכה היחפה על אבנים וליד קוצים.


המתגנבים עצרו למנוחה ונזכרו בסיפור על השיר הירוק. הם הגיעו למסקנה שלאדמה לא משנה אם ההולך הוא אדם לבן או אינדיאני, האדמה פשוט מרגישה את כוונתו של ההולך ולכן היא תעזור גם להם כי כוונתם טובה.


לאחר מכן המשיכו ללכת יחפים ופתאום שמו לב כי כבר לא כואב להם, הקרקע רכה "כאילו הולכים על כריות", "ממש קסם" הם אמרו אחד לשני תוך כדי המשך ההתגנבות.
מופלאה היכולת של הילדים לקחת רעיון חדש, לבטוח בו, ולהפוך אותו למשהו ממשי ...

השיר הירוק לא חייב להישמע, אפשר להרגיש אותו בדרכים שונות, גם אם בעולם המודרני קשה לנו להגיע לרמת חיבור שהייתה לאינדיאני שחי ביער והרגיש שכל חיה, צמח או פיסת אדמה היא חלק מגופו, עדיין אנחנו יכולים להתקרב אל היער ולחוש מדי פעם את אדוות השיר הירוק.


בשבוע המרכז, בבית הספר המשותף חוף הכרמל, נגענו בכמה נקודות ונתנו כלים שיקרבו, את מי שירצה בכך ויתמיד, לשמוע / להרגיש את השיר הירוק
נתנו לילדים ניצנים של הקשבה לסביבה הטבעית:
האטנו את הקצב, השתדלנו להתנתק מהמכשירים האלקטרוניים, וניסינו להפעיל את החושים והאינטואיציה בדרך קצת אחרת. נגענו בתנועה ביער, התמקדנו בחושים, למדנו את שיגרת המחנה וטעמנו קצת מהמיומנויות השונות הקשורות להתנהלות ביער, וויתרנו על חלק מ"הריפודים" שעושים את חיינו נוחים אך גם מרחיקים אותנו מהאדמה, ניסינו לחוש איך החיות מסתובבות ביער, הלכנו לבד בשבילים צרים ובסבך, למדנו קצת על האש ואיך לדבר אתה. נגענו ברעיון שהכל חלק ממארג החיים ואין חשוב יותר או פחות ובסוף אמרנו תודה ליער ולשוכנים בו על האירוח שקיבלנו.
כמובן שברקע עולות השאלות האם לכל זה יש משמעות בעידן שלנו?, מה יישאר אחרי שבוע אחד של שיגרת מסכים?


אולי יום אחד, אחת הילדות שהיו ביער תהיה חברת כנסת שתחליט לא לעקור יער בשביל עוד שכונה, אולי אחד מהילדים יהיה איש עסקים שיזיז תוואי של כביש חדש על מנת להציל חורשה, אולי תעשיינית בכירה תיתן לעובדים יחס הוגן ותשרה אווירה נעימה ואולי מומחה בתכנות יוותר על פיתוח עוד משחק מחשב או אפליקציה נוספת ויתמקד בצמצום הצריכה וזיהום האוויר.

אולי הם יזכרו איך פסעו כאן ברגליים יחפות, דיברו עם האש, הרגישו את רעננות הבוקר אחרי לילה גשום, ואיך הרגישו לרגע חלק מהיער, ויחליטו קצת אחרת...

יש לך חיים
מה עשינו השבוע במרכז
השיר הירוק
bottom of page