top of page

מייסדים והנהלה

image.png

תרבויות לקטים ציידים חיו בעולם עידנים טרם הופעת התרבות הטכנולוגית. אוספים ומשפרים לאורך כל אותו הזמן את הכלים שאפשרו את קיומם באיזון בר קיימא עם סביבתם הטבעיתולצורך כך  משכללים את יכולת התקשורת הפיזית והרוחנית עם סביבתם.

 

כמו בשאר העולם,כשהגיע האדם הלבן לאמריקה הצליח למחוק תרבות עתיקה במחי חיידקים ורובים. אולם האסון האמיתי היה שיתוף הפעולה לה זכה מהמקומיים – מתביישים בתרבותם ה"נחותה", בחרו הרוב להשכיחה מילדיהם ולאמץ את התחליף המוצע..

בודדים בחרו לשמר את המסורת. אחד מהם היה STALKING WOLF גשש וסייר אפאצ'י בן סוף המאה ה19. בשנות חמישים פגש ילד בשם TOM BROWN Jr . טום למד את הידע שאסף והמשיך ללמוד ולאסוף ידע ממקורות נוספים לאורך שנות ה60. בשנות השבעים הקים את בית הספר שלו לגששות והישרדות.
 

עופר ישראלי פגש את טום כחלק ממסע של חיפוש אחר חיבור עמוק ורוחני לעולם שסביבו. מסע שהחל עת הדריך טיולים בסיני וניסה להשתמש באוסף כלים פשוטים שהמציא כדי לחבר אנשים לעולם "מעבר למילים"...
 

מתחילת שנות ה90 למד עופר מטום וממורים אחרים מיומנויות פיזיות ורוחניות של תרבויות אדמה. בשנת 95 הקים בהולנד, בה חי עם משפחתו, את בית הספר INSIGHT OUT במסגרתו העביר את הידע באירופה ובישראל.
בשנת 2000 שב עופר לישראל ויחד עם אשתו יעל פינקרפלד הקימו את שומרי הגן.
בוגרי הקורס השנתי הראשון החלו בהדרכת ילדים בסוף השנה....
כיום מונה הארגון כ 200 מדריכים, שהוכשרו במסגרת הארגון, אשר מדריכים אלפי ילדים בקבוצות שונות ברחבי הארץ, ובנוסף בתי ספר יער מוכרים ורשמיים הפועלים בשיתוף פעולה עם שומרי הגן ביבנאל ובאל-רום.
ארגון שומרי הגן הוקם בשנת 2000 ע"י עופר ישראלי ויעל פינקרפלד ישראלי

image.png

יעל פינקרפלד ישראלי

מצמד מקימי שומרי הגן - יחד עם בן זוגי לשעבר, עופר ישראלי, הקמנו את שומרי הגן בשלהי שנת 2000.

נולדנו לעולם בו קיימים ניתוק והתרחקות מהעולם הטבעי, ניתוק שהולך וגדל עם הפיתוח המדעי וההתייעלות התעשייתית, אלקטרונית ודיגיטלית. ניתוק שמחריף כשהתקשורת נעשית יותר ויותר וירטואלית ודרך מסכים.
המניע להקמת שומרי הגן נבע אצלי מהצורך ליצור תנועה הנעה בכיוון של חיבור מתחדש ומעמיק עם הבריאה. 
כתריסר שנים הייתי כל כולי עסוקה בהקמה ועיצוב שומרי הגן, ביצירת קונספט התנהלות ייחודית  של תנועה חינוכית חדשה בישראל. 
עם גדילתו והתרחבותו המשמעותית של הארגון, בא גם הצורך לניהול מקצועי יותר וב- 2012 פיניתי את מקומי הניהולי. 
המעורבות שלי בארגון היום מינורית מבעבר, אך עדיין יושבת ב"מעגל ארגון", מלמדת מספר נושאים בקורס הכשרת המדריכים ומדריכה קבוצת ילדים ביער בית קשת שם אני גרה.
עוסקת ומלמדת במסגרות שונות קליעת סלים מחומרים טבעיים אותם אני מלקטת.
חברה בקבוצת ה"רשת הרב-תרבותית בגליל" העוסקת ביצירת מצב של שלום בין העמים. 
ולא פחות מכל אלו אמא של ליאן ואליאורה, סבתא של דוד ובת זוגו של גל קורן.

image.png

עופר ישראלי

עופר ישראלי היה מדריך טיולים בסיני. הוכשר כתרפיסט ריכיאני. ניהל במשך 15 שנים קריירה פורייה כמוזיקאי ג'אז בין לאומי. עוסק בתורות לחימה מזרחיות מילדות. חזר לישראל בשנת 2000 לאחר שהות בת 9 שנים בהולנד
משנת 95 למד במקומות שונים בעולם את תפיסת העולם האקולוגית של תרבויות האדמה. על בסיס כל הנ"ל פיתח את תפיסת האקולוגיה המכלולית של "שומרי הגן" אותה העביר באירופה במסגרת בית הספר למודעות טבע וניהול Insight Out שהקים בהולנד, ובישראל במסגרת שומרי הגן – חברה למטרות ציבוריות. .
בין הגופים איתם עבד:
בית הספר לניהול Speco בהולנד (במשך 6 שנים כחלק מתוכנית הלימודים), מנהלי הסניפים של בל"ל, ארגון שמירת הטבע ההולנדי Ivn, ארגון הטבע הבלגי Limbursge Landschap, החברה להגנת הטבע, חוגי סיירות, רשות שמורות הטבע, קק"ל (כל הנ"ל במסגרת הכשרת מדריכים).

בשנים האחרונות עוסק בהחדרת הקונספט האקולוגי ההוליסטי הן למערכת ניהול שונות, הן לאינדיבידואלים השואפים לקחת "אחריות למקומם בעולם" והן ע"י יצירת אלטרנטיבה שפויה למערכת החינוך בישראל.
לצורך כך עוסק בהכשרת מדריכים לעבודה עם ילדים ונוער. בוגרי הקורסים עובדים ברחבי הארץ עם עשרות קבוצות במסגרות פורמליות ולא פורמליות.
…לומד את העולם ומנסה לחיות בו בשלום, החל כמדריך טיולים וממשיך בלהדריך את מנוחת הסובבים ע"י צעקות "המלך הוא ערום" – בואו נחיה בלעדיו… מנגן לעצמו מוסיקה רק כשהאגו ישן… נהנה לפתור חידות גששיות/בלשיות…
מוכן לעזור לכל מי שבאמת מוכן לעזור לעצמו…
מנהל כל בוקר דיונים על כוס קפה עם הבורא או כל מי שהוא שולח– דיונים שלא נגמרים בהכרח בהסכמה – מזל שדיונים זה לא הכל!  מגדל תאומים, ילדים, ואת שומרי הגן. 

כותב את בלוג "מצב האפס"  

image.png

ערן בר-און        
מנהל מעגל המדריכים

יליד שנת 1964
נשוי ואב לשני ילדים 
נולדתי וגדלתי בתל אביב, לכאורה רחוק מהטבע אולם המשיכה אילו הייתה קיימת אם כ
י רדומה במשך זמן רב.  במהלך השנים טיילתי הרבה בארץ ובעולם תוך עיסוק בטיפוס צוקים עם משיכה למקומות מרוחקים בהם אתה (ובן זוגך לטיפוס) נבלעים במרחבים. 

כבר מילדותי עסקתי באומניות לחימה. התחלתי באומנויות קשות ובהמשך עברתי לרכות (טאי צי). בעקבות מעבר זה התעצבה תפיסתי לגבי נושאים שונים הקשורים לחיינו בעולם (תזונה, רפואה, חינוך וכו'). 
 

לאחר שנולדו ילדיי התחזקה בי התחושה שמשהו פשוט ובסיסי, שהיה נוכח ונגיש כשאני הייתי ילד, הולך ודועך בעולמנו. 
ל"שומרי הגן" הגעתי במקרה. לאחר שסיימתי את קורס המדריכים התחלתי להדריך קבוצות של ילדים. אנחנו יוצאים החוצה בכל מזג אוויר, בשמש ובגשם, וחשים את הדברים במו ידינו, רגלינו וחושינו. אנחנו מאפשרים זמן של ילדות פשוטה וטבעית כמו פעם - להרגיש את האדמה, להישרט על ידי הקוצים, לטפס על עצים, וגם לזהות עקבות, להכיר את האש, ליצור כלים ולשמוע סיפורים. 

 

באחת מקבוצות שומרי הגן לקראת פעילות שינה בחוץ של ילדים בגילאי 6-8 כתבתי את הסיפור "אוח קטן". מטרת הסיפור הייתה לעזור לילדים להירדם בלילה - לרובם הייתה זו התנסות ראשונה בשינה בטבע ללא ההורים. למרבה הפלא, בסוף הסיפור קמו הילדים ביוזמתם מן המדורה והלכו לישון. הסיפור יצא לאור כספר ילדים בהוצאת שומרי הגן ונמכר בחנויות.

משנת 2012 אני מנהל את מעגל המדריכים.
 

bottom of page